Agaty

msn:
skype:
Wiadomość:
Proszę o wpisy dotyczące wyłącznie tematyki tej strony i Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew w Dąbrowie Tarnowskiej gdzie serdecznie zapraszam po uprzedniej rezerwacji tel.503-138-133
Adres ip: 80.48.174.47

Jeśli chcesz być na bierząco informowany o nowościach, podaj adres e-mail.

agaty, kamienie agaty
cytat i skamieniale
Drzewo całe
Historia Okazów

WIEK SKAMIENIAŁYCH DRZEW Z TERENÓW POLSKI SIĘGA 320 MILIONÓW LAT

Miliony lat temu zanim nastał Człowiek, Drzewo rosło w rytmie praw Natury. Te najstarsze, obecnie skamieniałe, z okolic Krakowa araukaryty obecnie liczą sobie około 320 mln lat. Teraz człowiek i współczesna technika pozwalają odkrywać Jego tajemnice. Współczesne araukaryty znamy z kwiaciarni jako przypominające jodły, mini drzewka o wiotkich i delikatnych gałązkach. Kiedyś jako wielkie drzewa rosły w rejonie współczesnych Karpat rumuńskich. Niesione rzeką osiadły nieopodal Krakowa w ok. Kwaczały. Nasączane wodą wypełnioną żelem krzemionkowym, powstałych głównie z obumarłych żyjątek zwanych okrzemkami stopniowo wypełniały się krzemieniem. Część z nich zachowała dokładny rysunek słojów oraz sęków. Części zbitumizowane lub fragmentaryczne ponownie zcalone tworząc brekcje zachowała swój typowy dla tych form charakter. Barw dopełniły pigmenty Agatów i Jaspisów, które podkreślają niepowtarzalne piękno ich wnętrza.

Kolekcja Muzeum zawiera Skamieniałe Drzewa m.in. z okolic Krakowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Roztocza, Pradoliny Kłodzkiej oraz z krajów świata od Indonezji po Argentynę.

Historia Czarnego Dębu

NAJWIĘKSZY W POLSCE CZARNY DĄB "ROBERT-KRZYSZTOF" RÓSŁ OK. 500 LAT

Pan Robert Kupisz z Sanoki z okolic Dąbrowy Tarnowskiej znajdując w 2003 roku, jak się później okazało największy w Polsce okaz Czarnego Dębu, postąpił bardzo szlachetnie. Pomimo propozycji przerobienia na meble zachował Dęba dla potomnych. Zasadnicza część okazu trafiła w 2005 roku dzięki staraniom Krzysztofa Polońskiego do Dąbrowy Tarnowskiej gdzie postarał się ochronić go wykonując zadaszenie z kopułą w formie galerii gdzie obecnie stanowi niezwykłą "zapierającą dech" atrakcje Muzeum.

Dąb rósł około 500 lat. Badania dendrologiczne pozwoliły stwierdzić Jego obecny wiek. Ma ślady torfowiskowego pożaru, który prawdopodobnie powalił Go do dunajcowej wody. Tu bez dostępu powietrza, zaczął czernieć. Dąb w takich warunkach potrafi sie zachartować. Potem stopniowo przechodząc w fazę skamienienia tworzy Skamieniałe Drzewo. W tej okolicy znajduje się największe w Polsce stanowisko tego rodzaju skamieniałości.

Historia Agatów

AGATY POLSKIE MAJĄ 275 MLN LAT

Około 275 mln lat temu na terenach Dolnego Śląska oraz w okolicach Krakowa istniały wulkany. W niektórych z nich o odpowiednim środowisku kwaśnym i do tej pory nie zgłębionej tajemnicy, powstały Agaty. Można by Je nazwać perłami wulkanu, bo ich piękno i treść Ich wewnętrzna zdumiewa.
Nie ma na świecie piękniejszych, pod względem szlachetności, minerałów i skał niż POLSKIE AGATY z okolic Płóczek Górnych.

Dlaczego nazwa polskie, z nie czeskie czy niemieckie? Oczywiście możemy cofać się w historii zmienności losów tych ziem i pewnie dojdziemy do... RAJU. Rzecz w tym w którym momencie owoce tych "DRZEW" zauważono, podniesiono i otworzono. Mimo, że źródła niemieckie podają w XVII wieku pierwsze informacje o Agatach z Płóczek Grn., nie trafiono wówczas na te najpiekniejsze. Ich czas odkrycia nastał w Polsce pół wieku temu, a tych najsłynniejszych w świecie zaledwie 5 - 15 lat temu. I właśnie na ich bazie powstał zbiór, który prezentowany jest w Pierwszym w Polsce Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew w Dąbrowie Tarnowskiej.

Agaty powstały poprzez wypełnienie pustek pogazowych w zastygłej lawie wulkanicznej. W melafirze lub porfirze migdałowcowe pęcherze, bądź buły i szczeliny skalne wypełniane były stopniowo chalcedonem (SiO2), kalcytem, barytem, czy też kryształami np. ametystu (fioletowy) czy bardzo rzadką odmianą kwarcu nazwaną prasiolitem (ciemna zieleń).

Zabarwienie wnętrza powstaje najczęściej poprzez tlenki żelaza zawarte w formie jaspisu, oraz mangan. Z zewnątrz Agat pokryty jest zazwyczaj w skutek erozji, zielonym chlorytem, który często nadaje szlachetny wygląd przypominający patynę miedzi.
Znalezione Agaty z Półczek Górnych w okolicach Lwówka Śląskiego są niewielkich rozmiarów rzędu kilku-kilkunastu cm. Historycznym wyjątkiem stał sie okaz ważący 52 kg znaleziony w 2003 r. w tzw. "największym trafieniu" (zwyczajowa nazwa, podobnie jak słynące z pięknych okazów "tunel").
Niestety silnie spękany pokruszył się na wiele części. Kilka z nich bierze udział na tej stronie w licytacji, do której serdecznie zapraszamy.

Zdecydowanie większe są Agaty z okolic Złotoryji - lokalizacja Nowy Kościół. W beżowej stosunkowo kruchej  skale porfirowej często tworzą "buły" rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu cm. Przeszło pół tonowe okazy mogą zrobić wrażenie. Niestety środki techniczne nie pozwalają na ich wydobycie z trudnego górzystego terenu.

Agaty w melafirze z okolic Krakowa - Rudno, Regulice, tworzą mroczne rysunki w przekroju, a swą strukturą przypominają okazy z węgierskiej góry Matra, co może sugerować, podobnie przy wielickiej soli, wspólne korzenie geologiczne i... nie tylko :-)) (Polak-Węgier - Dwa Bratanki).

Faktem jest, że Agaty łaczą ludzi wrażliwych na piękno z całego świata przyczyniając się pośrednio do światowego pokoju. Nie bez przyczyny mówi się że AGAT to KAMIEŃ MIŁOŚCI. Krzysztof Poloński Kochając te Kamienie stworzył jedyną tematyczną kolekcje na świecie, w której rysunki Agatów odpowiadają na filozoficzne pytania *Co było, co Jest i co Będzie*. Aby się o tym przekonać wystarczy przejrzeć naszą Galerię-Muzeum, ale również odwiedzając nasze Muzeum oraz wystawy Krzysztofa Polońskiego.